Jak zoptymalizować procesy rekrutacyjne?

Jak zoptymalizować procesy rekrutacyjne? 5 wskazówek dla managerów HR!

Data: 11.12.2023

Biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku pracy, optymalizacja procesów rekrutacyjnych w firmie może znacząco wpłynąć na skuteczne pozyskiwanie talentów. Takie działanie będzie miało pozytywny wpływ na szeroko zakrojone działania w zakresie HR - od selekcji kandydatów_tek, przez ich wybór, po planowanie dalszej ścieżki rozwoju.

 

Optymalizacja procesów rekrutacyjnych - kilka praktycznych porad

Rekrutacja to długi proces, który wymaga zaangażowania nie tylko ze strony kandydatów, ale i pracodawców. Aby miał sprawny przebieg i był przeprowadzony efektywnie, należy się do niego odpowiednio przygotować. Poniżej prezentujemy pięć najważniejszych wskazówek, które pomogą w optymalizacji procesów rekrutacyjnych.

1.   Pierwszy krok - ustal jasne wymagania na dane stanowisko

Brak wiedzy, kogo się szuka, już na początku utrudnia zadanie. Dlatego pierwszym krokiem powinno być jasne określenie wymagań w stosunku do potencjalnych kandydatów oraz stworzenie profilu danego stanowiska. Zdecyduj, jakie cechy, kwalifikacje, wykształcenie lub doświadczenie powinna mieć osoba, której poszukujesz.

2.   Stwórz idealne ogłoszenie o pracę

Następnie, zgodnie z przygotowanym profilem, stwórz ogłoszenie o pracę, które będzie zawierało wszystkie niezbędne informacje. Musisz w nim umieścić nazwę firmy, szczegółowy opis stanowiska, wymagania oraz sposób aplikowania. Warto też uwzględnić w ogłoszeniu wysokość możliwych zarobków (coraz więcej kandydatów zwraca na to uwagę). Profesjonalnie przygotowane ogłoszenie o pracę dobrze świadczy o pracodawcy i przyciąga większą liczbę osób.

3.   Korzystaj z dostępnych narzędzi cyfrowych

Otrzymanie CV kandydata, a nawet rozmowa kwalifikacyjna czy krótki sprawdzian umiejętności technicznych nie zawsze umożliwiają wybór idealnego kandydata, a wtedy cały proces trzeba zacząć od początku. Dlatego warto się zainteresować znacznie lepszym i wydajniejszym sposobem pozyskiwania nowych pracowników – wykorzystaniem dostępnych na rynku narzędzi rekrutacyjnych np. platformy online albo systemy ATS.

Takie rozwiązania mają wiele plusów:

  • samodzielnie wybiera się kryteria, jakie muszą spełniać aplikujące na dane stanowisko osoby (możemy je też w każdej chwili zmodyfikować);
  • platformy rekrutacyjne nie tylko przeprowadzają wstępną selekcję, ale i tworzą bazę uzyskanych danych, które mogą zgromadzić, przeanalizować, a nawet stworzyć dla nas dokładne raporty;
  • dostępna na rynku oferta jest bardzo szeroka, więc w zależności od potrzeb można nie tylko wstępnie przefiltrować wszystkie aplikacje, ale i zaprosić kandydata do wypełnienia różnorodnych testów psychometrycznych, co pozwoli poszerzyć wiedzę na jego temat.

Profesjonalne cyfrowe narzędzia rekrutacyjne zapewnia firma Master Management Poland, która od ponad 35 lat oferuje doradztwo oraz własne rozwiązania przeznaczone dla HR i biznesu. Ich oferta jest dostępna pod tym adresem: https://master-hr.pl.

Co warto podkreślić, przygotowane przez firmę testy psychometryczne posiadają akredytację m.in. The British Psychological Society, International Test Commission i EFPA.

4.   Zadbaj o odpowiednią atmosferę podczas procesu rekrutacji

Podczas kontaktów z kandydatami istotna jest nie tylko wysoka kultura osobista, ale i terminowość oraz punktualność. Powinno się zadbać o dobrą atmosferę podczas każdego etapu rekrutacji – nawet jeśli kandydat nie zostanie przez zatrudniony, powinno się go o tym poinformować w ustalonym terminie. Równie istotny jest feedback, który może ograniczać się do krótkiej wiadomości, ale powinien się pojawić – takie gesty świadczą o tym, że jest się poważną firmą i szanuje się czas innych ludzi.

Pamiętaj, że rynek pracy nie jest aż tak mały, więc opinie o procesie rekrutacyjnym mogą trafić do innych osób – zarówno te pozytywne, jak i negatywne.

5.   Optymalizuj procesy rekrutacyjne i rozwijaj się

Warto co jakiś czas sprawdzić i przeanalizować przebieg oraz skuteczność prowadzonych przez firmę procesów rekrutacyjnych. To pozwoli na wyeliminowanie błędów oraz wprowadzenie niezbędnych zmian, które poprawią efektywność w tym zakresie. Również w tym aspekcie można wykorzystać cyfrowe narzędzia rekrutacyjne. Optymalizację procesów rekrutacyjnych można potraktować jako sposób na regularne poprawianie jakości w firmie oraz zwiększanie wydajności przyjętych strategii.