Testy kognitywne - zdolności poznawcze

Czym są testy kognitywne? Oto wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

Data: 22.12.2023

Właściwa ocena kandydatów_tek biorących udział w procesie rekrutacji nie jest prosta. Coraz częściej w jego trakcie sięga się po testy kognitywne (poznawcze), które pozwalają na bliższe przyjrzenie się talentom i podjęcie optymalnych decyzji. Zanim się na to zdecydujesz, warto poznać kilka najważniejszych faktów na ich temat.

Na czym opiera się test zdolności poznawczych?

W dzisiejszym biznesie twarde kompetencje i wiedza to nie wszystko. Niejednokrotnie znacznie ważniejsze okazuje się to, w jaki sposób jesteśmy w stanie przyswajać nowe wiadomości, radzić sobie w zetknięciu ze skomplikowanymi problemami i wyciągać wnioski. To właśnie te obszary są związane ze zdolnościami poznawczymi. Test, który jest w odpowiedni sposób opracowany przez ekspertów w dziedzinie psychologii, pozwala natomiast na jej miarodajną i zobiektywizowaną ocenę.

Tego rodzaju analiza opiera się na tak zwanym czynniku g, czyli inteligencji płynnej. To natomiast w pewnym uproszczeniu potencjał intelektualny konkretnej osoby: naturalna zdolność do uczenia się, która przekłada się również na szybkość i jakość przyswajania informacji.

Kto sięga po test na funkcje kognitywne?

W jakich scenariuszach oceniane są zdolności kognitywne? Test przede wszystkim towarzyszy procesom rekrutacji, zwłaszcza w przypadku stanowisk, w których szczególnie ważna jest umiejętność analitycznego myślenia, analizy i podejmowania decyzji. Na redukcję ryzyka związanego z pozyskiwaniem nowych pracowników pozwalają oferowane przez Master zaawansowane testy kognitywne.

To jednak niejedyny scenariusz: badanie można wykorzystać również w późniejszym okresie, aby pomóc dotychczasowym pracownikom lepiej poznać swój potencjał i predyspozycje. To z kolei kluczowy czynnik pozwalający na podejmowanie zdecydowanie lepszych decyzji biznesowych.

Jak powinien wyglądać test?

Dostępne w sieci bezpłatne testy kognitywne online nie są miarodajne i nie posiadają odpowiednich certyfikatów. W związku z tym na ich podstawie nie można podejmować także wiążących decyzji i oceniać kompetencji kandydatów. Aby badanie gwarantowało odpowiednią precyzję, powinno mierzyć odpowiedni zakres. Test ACE bada trzy podstawowe domeny poznawcze – numeryczną, przestrzenną i werbalną. W tym celu korzysta z Komputerowych Testów Adaptacyjnych.

Dzięki temu możliwe jest dostosowanie testu komputerowego do indywidualnych umiejętności osoby badanej. Kolejne pozycje testu są dostosowywane do udzielonych wcześniej odpowiedzi. To natomiast przekłada się na wyższą precyzję testu oraz skrócenie czasu niezbędnego na jego przeprowadzenie w porównaniu z popularnymi swego czasu testami wielokrotnego wyboru. Co ważne: test zdolności poznawczych mogą podjąć również dyslektycy dzięki wersjom dostępnym w wersji niewerbalnej.

Dlaczego warto badać zdolności poznawcze?

Zarówno pracodawcy, jak i eksperci zajmujący się procesami HR doskonale wiedzą, jak kosztowne mogą okazać się błędy popełniane w procesie rekrutacji. Test na funkcje kognitywne jest w praktyce jednym z najprostszych i najtańszych sposobów na obiektywne przyjrzenie się potencjałowi kandydatów.

Pozwala przy tym przyjrzeć im się bez jakichkolwiek uprzedzeń i zgodnie z obowiązującymi w międzynarodowym biznesie standardami. Dzięki połączeniu analizy zdolności kognitywnych z posiadanymi kompetencjami twardymi i miękkimi możliwe staje się pełne sportretowanie kandydata i uzyskanie kompleksowych informacji na jego temat. To natomiast gwarancja nie tylko uzyskania wysokiej skuteczności rekrutacji, ale również optymalnego zarządzania zasobami ludzkimi w całej organizacji.